Monday, August 24, 2015

Skechers 5 km jooks (2015.a)

Uni läks võistluspäeva hommikul juba varakult ära. Sõin hommikusöögiks jogurtit banaaniga ja lugesin veidi Vahur Kersna raamatut "Ei jäta elamata", surfasin netis ning varsti oli uni jälle silmas. Veidi enne 10 ärkasin uuesti üles ja otsustasime elukaaslasega käia autoga kiirelt stardipunktis, et väljastada enda stardimaterjalid ja hoida ära eelmise aasta situatsioon, kus ma esialgu soovitud suuruses jooksusärki ei saanud. Stardimaterjalid käes siirdusime tagasi koju ja ma otsustasin teha teise hommikusöögi, kuna kõht hakkas vaikselt tühjaks minema. Teiseks hommikusöögiks oli kaerahelbepuder vaarikate ja banaaniga.

Palju aega kodus sättimiseks enam polnudki. Et jõuda kenasti kohale, väljusime kl 11:18, et teha kerge sörk võistluspaika, mis asus ca 1 km kaugusel meie kodust. L. küsimuse peale, mis ajaga ma võistluse tahaks läbida, ei osanud ma midagi vastata. Minu jaoks oli Skechers jooks selle hooaja esimene võistlus ja jooksuvorm kriitikat ei kannata, mistõttu ei panustanud mingile kindlale ajale. 

L. jaoks oli Skechers 5 km jooksuvõistlus selle aasta esimene jookstrenn üldse. Seega oli tema plaan püsida minu kõrval ja vajadusel mind ergutada. Tegime stardipaigani soojendussörki/jooksu ja mul oli tunne, et hoopiski mina pean hakkama teda selle jooksu ajal utsitama, kuna korduvalt katkestas ta jooksu ja hakkas kõndima.

Kiire tualetis käimine, kerge võimlemine enne starti koos teistega ja peagi kutsutigi stardikoridorri. Stardikoridoris lasin silmadel ringi käia lootusega näha tuttavaid. Varsti nägingi kallist sõbrannat Liisi, kellele oli Skechers 5 km jooks üle 7 aasta esimene jooksuvõistlus.

Kui ma 2007.a alustasin jooksuvõistlustel osalemist, siis minu jooksukaaslaseks oli just nimelt minu klassiõde Liis. Koos oli alati tore septembri teisel nädalavahetusel sõita rongiga Tallinnasse, joosta SEB 10 km jooksuvõistlusel ja siis sõita rongiga tagasi Tartusse ning terve tee muljetada võistlusest. Vahepealsetel aastatel on Liis keskendunud teistele ettevõtmistele ja vähem jooksule. Mul oli väga kahju, et ta enam ei võistelnud, kuigi sageli kutsusin teda kaasa. 
Käesoleva aasta kevadel, kui Liisil oli sünnipäev, tegin ma talle kingituse - Skechers 5 km jooksu pääse ehk Liis tagasi rajale! Etteruttavalt ütlen ära, et jooksu lõpus oli Liis väga rõõmus, et ma talle sellise kingituse tegin. Jooksurõõm oli tema silmist selgelt näha ja usun, et enam ta jooksuvõistlustest nii pikka pausi ei tee.

Stardikoridoris koos Liisiga

























Varsti kõlaski stardipauk. Inimesed hakkasid küll liikuma, kuid kuna me olime Liisi ja mu elukaaslasega täiesti stardikoridori lõpus ehk viimased hingelised, siis tundus, et me jäämegi sinna. Hakkasin slaalomit jooksma. Oh, see slaalomi jooksmine meenutas mulle vanu häid aegu SEB 10 km jooksudelt, kui sai ka nõnda toimitud, et ettepoole kiiremini saada.

Peagi oli 1 km joostud ja ma taipasin, et ega mul võhma 5:15 min/km tempos kauem jooksmiseks väga polegi. Tuli tempot alandada ja loota, et pean vastu ning et esimese kilomeetri hullus ei rikkunud tervet jooksu. Edasi kilomeetrite ajad aeglustusid: 5:33, 5:38, 5:44, 5:52 ja viimased 300 meetrit 5:22.

Rääkides Treenituse sarja võistlustest, siis mulle on need jooksuvõistlused alati meeldinud. Väga väikese osalustasu eest korraldatakse supervõistlus. Saab joosta, jooksusärgi, süüa, pilte ja muud nänni, aga ka korraldustiimi kuuluvad inimesed on lahedad. Sel korral oli kihvt, et teise kilomeetri paiku oli fotograafi juures ergutamas üks vanem naisterahvas, kes ütles, et naeratage nüüd kaamerasse ka, kui te seda veel ei ole teinud. Kohe läks nägu naerule. Järgmise nurga peal oli Contra lehvitamas. Tervitasin ka Contrat, mille peale Contra veel enam elavnes.

























Mingil hetkel püüdis rannavõrkpallur Rivo Vesik meid kinni. Olin selleks hetkeks juba väga väsinud. Jooksin ju pidevalt anaeroobses tsoonis - pulss keskmiselt 182 x/min, maksimaalne 191 x/min. Ütlesin elukaaslasele, et mingu püüdku Vesik kinni, et ta ei pea minuga siin vaikselt "tiksuma".

Metsa vahel oli nii mõnus varjuline, ei tahtnudki lõõskava päikese kätte tagasi minna. Elukaaslane jäi siiski minuga. Utsitas mind pidevalt, et pangu ma hoogu juurde ja enam alla ei anna jne. Oh, see on kohati päris väsitav, kui teine inimene ei oska hinnata minu hetkelist seisundit. 1 km enne lõppu tahtis mu elukaaslane, et ma võtaks ikkagi kiirema tempo üles ja läheks raketina finišisse. Aga mida ei olnud, seda ei olnud. Jalad olid väga töntsid, energiaraasukest ei olnud kusagilt tulemas. 
Tekkis deja vu moment. Jah, ma olen seda kogenud, see oli 2012.a Tartu 1. sügisjooks(10 km), kui L. jooksis ka minuga koos ja pidevalt utsitas. Ma pean tunnistama, et kuigi ma oma elukaaslast väga armastan, siis jooksuvõistlustel ma temaga enam koos joosta ei taha. Lihtsalt kohutav on! Ma jõuan üksinda joostes isegi kiiremaid samme teha, kui temaga koos.


Fotomeenutus 2012.a sügisjooksult

























Tervisespordiblogija Liisa jooksis tervitades paarsada meetrit enne lõppu mööda. Aitäh sulle, see andis veidi erksust juurde. Ja tuligi finiš.

Peale jooksu istusin veidi ühes varjulises kohas, varsti tuli ka Liis, kes oli hea jooksu teinud arvestades seda, et polnud 7 aastat võistlustel käinud. Elukaaslane tahtis juba parematele jahimaadele tormata, mistõttu läksime kiirelt sööma. Supp oli imemaitsev!

Kuigi esialgu oli õhtul plaan minna NRC Pop-Up: Hit The Streets treeningule  siis perekondlikud ettevõtmised nõudsid oma ja veetsin aega vanematega, käisin venna ja tema elukaaslasega ujumas Külitse järves ning peale seda liikusime Tähtvere dendroparki selle suve menukat harrastust, Discgolfi mängima.

Võistlus numbrites:

Aeg: 29:43 min  (3 min 43 sek kehvem kui eelmisel aastal)
Distants: 5,3 km
Üldkoht: 101/272-st      
N koht: 40/159-st            
Avg pulss: 182x/min (max 191x/min)
Avg kiirus: Garmini andmetel 5:35 min/km, kuid see on täiesti vale; tegelikult peaks olema ~5:55 min/km



Wednesday, August 19, 2015

Kardiopulmonaalne koormustest

Kirjutasin eelmises postituses, et mul on plaanis minna kardiopulmonaalsele koormustestile. Käisin ära ja räägin järgmisena oma muljetest selle testi osas.

Kes pole veel kokku puutunud nimetatud uuringuga, siis lühidalt on kardiopulmonaalse koormustesti puhul tegemist meetodiga, mis ühe võimalusena aitab hinnata (tervise)sportlase füüsilist sooritusvõimet. See diagnostiline meetod põhineb vereringe, hingamissüsteemi ja lihaste ainevahetuse kvalitatiivsel ja kvantitatiivsel komplekssel hindamisel testi tegemise ajal. Testi kasutatakse veel südame- ja kopsuhaigete seisundi objektiviseerimisel. Selleks kasutatakse veloergomeetrit või liikurrada (treadmill).

Illustreeriv pilt


















Olin juba ammu tahtnud koormustestile minna. Soodne hind ja M.Pirksaare sõnad tõukasid mind kiiremini tegudele. Cherry.ee pakub aeg-ajalt soodustusi Vomax koormustesti tegemiseks. Kui tavaline koormustesti hind jääb vahemikku 115-135 eurot, siis kasutades sooduskupongi saab koormustestile 60 euroga. Mõeldud, tehtud.

Panin ennast umbes nädal aega varem uuringule kirja. Ühel heal päeval helistati mulle Vomaxist ja küsiti, kas mulle sobiks hoopiski sama päeva hilisem (kl 13:30) või varasem (kl 8:00) aeg, kuna üks klientidest oli registreeringu valesti teinud. Nimelt on Vomaxis võimalik endale ise Interneti teel aeg broneerida. Kuna mul oli samaks päevaks veel tegevusi planeeritud, siis pidin esialgse kella 9 asemel kl 8 testi alustama.

Olen hetkel puhkuselainel, mistõttu oli esmaspäeva hommikul kl 6:45 päris raske ärgata. Kiire tualett, hommikusöök ja teele. Õnneks asub Vomax minu kodust umbes 1 km kaugusel. Jõudsin 20 min enne  kella 8 Vomaxisse ja õnnekombel oli üks koormustesti hindajatest juba kohal ja näitas mulle vajalikke ruume. Pärast riietumist liikusime koormustesti ruumi, kus oli treadmill ja veloergomeeter. Veel täpsustati minu sportliku tegevuse staaž ja alad, võistlemise sagedus ja parimad ajad ning palju muud.  Mõne hetke pärast saabus ka spordiarst, kes tutvustas end ja esitas veel täiendavaid küsimusi ning asus mind siis rahuolekus uurima. Vererõhk, kopsude ja südame auskultatsioon, rüht, pikkus ja kehakaal.

See esimene asjaosaline (mitte spordiarst) selgitas, et kuna minu jooksmise tempo olevat ~ 10 km/h, siis on see piisavalt aeglane, et mitte testi teha liikurrajal, vaid hoopiski veloergomeetril. Mitte, et see asjasse puutuks, kuid näiteks eelmisel aastal jooksin Skechers 5 km jooksuvõistlusel keskmiselt 11,5 km/h. Ma olin vägagi üllatunud, et sellest lähtuvalt ei saa ma treadmillil joosta.

Minu jaoks on rattaga sõitmine olnud alati füüsiliselt veidi enam pingutust nõudvam kui jooksmine. Just nimelt jalgade väsimise osas. Hakkasin siis 1.koormusega väntama, vahepeal mõõdeti vererõhku. Seejärel tõsteti koormust ja väntasin edasi. Vaikselt hakkasin ma jalgade väsimust tunda, kõrvalt öeldi, et see on alles soojenduseks. Taipasin, et oleks pidanud eelmisel päeval pigem puhkama, mitte tegema jooksutrenni. Koormustesti protokollis on kirjas, et koormustesti katkestamise põhjuseks oli jalgade väsimus, kuid testi tegemise ajal ma ei kaevelnud. Testi ajal öeldi mulle, et katkestati hoopiski sellel põhjusel, et maksimaalne hingamiskoefitsent läks üle normi.

Kokkuvõttes võib öelda, et vererõhkude üle ei nurisetud. Samuti kardetud rütmihäiret - supraventrikulaarsed ekstrasüstolid, mis mind kevadel ootamatult lõpueksamiks õppimise ajal tabasid, ei esinenud. Ka koormusjärgne taastumine oli hea.

Mis mind aga üllatas, oli kehakoostise anlüüsist ilmunud tulemus, et keha rasvasisaldus on võrreldes sügisega oluliselt tõusnud. Sügisel käisin Wellness testil kehakoostist hindamas ja seal selgus, et keha  rasvaprotsent on normi ülemisel piiril. Kodus on mul lisafunktsioonidega saunakaal, mis mõõdab lisaks tavapärasele kehakaalule ka keha rasvaprotsendi, vee sisalduse, lihasmassi jne. Sügisel Wellness testil käies selgus, et Wellnessi rasvasisalduse tulemus oli sarnane minu koduse kaalu näiduga. Esmaspäevasel koormustestil oli rasvasisaldus oluliselt kõrgem (3% kõrgem), kui sügisel. Esmalt pidasin seda kevadise õppimisperioodi süüks, kuid koduse kaalu tulemus on tõusnud vaid 1% võrreldes sügisega. Seda kõike lühidalt öeldes selgitati mulle, et ma pean ca 5 kg rasva kaotama.  Ometi pole kaalunumbris rasvasisalduse tõus sugugi kajastunud. Hetkel olen ma samas kaalunumbris nagu eelmisel aastal, kui füüsilist aktiivsust mahtus igapäevaselt enam.

Antud postituses ei hakka ma pikemalt lahkama üksikasju nagu VO2max ja nii edasi, kuna midagi väga rõõmustavat seal ei olnud.

Mis mind positiivselt hämmastas oli see, et mul on südame kui ka kopsude poolt reservi piisavalt, samas ei oska ma neid vajalikul määral kasutada. Koormustesti keskel, kui koormus oli juba tugevam, öeldi, et ma hingaks sügavamalt ja sagedamini. Te ei kujuta ette, kui keeruline oli mul käsu peale hakata kiiresti ja sügavalt mask peas lahtise suuga hingama. Teatud hetkeks mul see isegi õnnestus. Spordiarsti sõnul ma hingavat liiga aeglaselt ja pindmiselt, mistõttu skeletilihased ja südamelihas ei saa piisavalt hapnikku ja sellest on tingitud ka kiire jalgade väsimus.

Soovitused, mis mulle kaasa anti on järgmised. Rahvaspordivõistlustel osalemine on lubatud. Treeningutes tuleb hakata keskenduma baasvastupidavuse tõstmisele. Siiani on minu trennid olnud liiga intensiivsed. Ehk siis järgmised paar kuud, kui mitte enam on vaikselt tiksumine pulsiga 124-148 x/min ja rohke hingeldamisega näidustatud (et õppida vajalikku hingamise tehnikat). Lisaks sellele pean ma pikendama treeningute kestust. Kui varem tegin ma nädalas mitu alla 1 h kestusega trenni, siis edaspidi pean ma tegema vähemalt 1-1,5 h kestusega jooksu- või rattatrenne. Selleks, et liigset rasvasust vähendada, pean ma hakkama soovituste järgi toituma. Veel soovitati teha 1 kuur Vitabiotics wellwoman sport vitamiinide ja Panangini preparaatidega.

Juba aprillis 2016 soovitati mul Vomax kordus koormustestile pöörduda, kuna areng on sellise regulaarse trenniga tõenäone ja seetõttu on vajadus tulemusi uuesti hinnata.

Eile käisingi esimest korda soovituste järgi jooksmas. Keskmine jooksutempo oli 8:52 min/km ja pulss 138x/min. Pean tunnistama, et väga raske on ennast tagasi hoida ja üliaeglases tempos "tiksuda". Kõrvaltvaatajale võis tunduda sellises tempos hingeldav (tegin sügavaid ja kiireid hingamisharjutusi) tervisejooksja väga pentsik vaatepilt.

Postitus võis tunduda liigselt kriitiline, kuid paar päeva antud olukorra seedimist on mulle millegipärast nõnda mõjunud.

Mida homsest Skechers jooksust arvata? Kuna kiireid liigutusi mul täiesti ära ei keelatud, siis jooksutempo valikul lähtun homsest enesetundest.



Wednesday, August 12, 2015

Jooksujutte

Eile oli omamoodi triatlonlik päev. Sõitsime elukaaslasega ratastega suvilasse ca 10 km, ujusime järves 10 min (1,5 korda üle järve), seejärel 10 km kiiresti ratastega tagasi koju, et ma jõuaks SEB Tallinna Maratoni Jooksukooli, mis toimus kl 18 Laululaval. Nimetatud üritusest kuulsin juhuslikult samal päeval paar tundi enne selle toimumist Facebooki vahendusel ja tundus tobe tasuta treeningutst loobuda. Facebooki andmetel oli end kirja pannud 31 inimest, kuid kas nii palju inimesi seal ka oli, kes teab.

Kohale jõudes tuli ennast kirja panna, et osaleda järgmise aasta SEB Tallinna Maratoni vabalt valitud distantsi pääsme loosimises. Peale seda rääkis Margus Pirksaar olulisematest nüanssidest jooksmise puhul. Anaeroobne, aeroobne lävi, fartlek, 2+1 trenn, koormustest jne. Ta selgitas pea, käte, puusa õige hoiaku tähtsusest jooksmise ajal. Seda kuulates kahetsesin, et pole varem liitunud jooksuharrastajate grupiga. Seejärel tegime soojendusjooksu ca 2 km, tempo oli vaid 8:30 ja sellist tempot oli väga raske hoida. Soojendusjooksu järel tegime huvitavaid jooksuharjutusi, mida võiksin endagi jooksutreeninguga siduda. Eriti raskeks osutus musculus piriformise treeningharjutus ja pöiaharjutused. Peale jooksuharjutusi paluti meil paaris joosta 10 km tempos paarsada meetrit ja M.Pirksaar kommenteeris, mida ja kuidas teha paremini. Mulle öeldi, et ma peaks jooksusammu lühendama. Lõpetuseks toimus lõdvestusjooks ja venitamine. Kokku kestis jooksukool veidi alla 1,5 h ja pakuti ka meelepärast jooki, kas vett või spordijooki. Olen väga rõõmus, et nimetatud üritusel käisin.

Kel huvi SEB Tallinna Maratoni jooksukooli osas, siis pidagu neid aegu silmas:
13.08 kell 18.00 Paide (kogunemine Vallimäel, laululava juures)
26.08 kell 18.00 Tallinn (kogunemine Järvel, Merko maja parklas)
27.08 kell 18.00 Pärnu (kogunemine Mudaravila ees)

Eilse päevaga olin üle hulga aja rahul: 10 min ujumist (~250 meetrit), 27 km ratast, 3,43 km jooksu.

Vaatamata sellele, et ka varem on mul soovitatud koormustestile minna, siis lõpuks ometi võtsin kedagi (M.Pirksaart) kuulda ja registreerisin ennast Vomaxi koormustestile järgmisel nädalal.  Loodame, et mul jooksmine täiesti ära ei keelata. Vomax pakub cherry.ee kaudu soodsamat võimalust koormustesti tegemiseks.

Lisaks sellele registreerisin täna Skechers 5 km jooksule. Põhjusi jooksule registreerimiseks oli mitmeid. Esiteks olin sõbrannale juba kevadel nimetatud võistluse pääsme kinkinud. Ja kuidas ma jätan siis ise jooksule minemata. Teine põhjus on ehk see, et tahaks näha, mis seisus ma hetkel olen. Tean, et jooksutrenni on vähe olnud. Kui päris aus olla, siis trenni üleüldse on väga vähe olnud. Sellest hoolimata loodan, et võistlus annab veidi hoogu juurde mu praegustele tegevustele.

Järgmisel nädalal on Tartus toimumas veel üks tasuta jooksutreening.  See on NRC Pop-Up: Hit The Streets üritus. Leiab see aset neljapäeval (20. augustil) kell 19.30 Tartus, Oskar Lutsu mälestusmärgi juures. Mina loodan seal kohal olla, tule sina ka!

Ok, selleks korraks kõik. Midagi tuleb järgmisteks kordadeks ka jätta.